Program zájazdu
Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, PhD. je egyptológ s mnohými rokmi archeologickej praxe v Egypte. Špecializuje sa na otázky egyptológie a histórie od konca 4. do polovice 2. tisícročia pred naším letopočtom. Okrem toho sa všeobecne zaoberá vývojom egyptských architektúr, najmä monumentálnou architektúrou. Od roku 1991 sa pravidelne zúčastňuje archeologického výskumu v Egypte, zameriavajúc sa na výskum budov v kráľovskej pyramídovej pohrebnej oblasti v Abusire a na otázky kráľovskej rodiny počas druhej polovice 5. dynastie. Rovnako sa zaoberá možnosťami zachovania archeologických pamiatok. Vo svojej pedagogickej činnosti na Českého inštitúte egyptológie Filozofickej fakulty Karlovej univerzity sa angažuje od roku 1998, prednáša a vedie semináre o egyptských dejinách, archeológii, architektúre, metodológii a teórii archeológie. Zúčastňuje sa na supervízii a oponovaní bakalárskych, magisterských a doktorandských prác. V kontexte tretej úlohy univerzít sa aktívne zapája do popularizácie práce Českého inštitútu egyptológie v médiách, prednáša na základných a stredných školách a tiež sa podieľa na výstavnej činnosti inštitútu.
Päť dní na vode, dva dni na súši a niekoľko hodín vo vzduchu! Taký je program našej exkluzívnej poznávacej cesty do Egypta, ktorú vedie egyptológ doc. Jaromír Krejčí. Aké pamiatky navštívime? Ktoré hrobky nebudú chýbať? To všetko sa dozviete v programe nižšie!
1.–5. DEŇOdchod z Prahy Poznámka: Program plavby sa môže zmeniť v závislosti od počasia, prevádzky lode alebo odporúčaní doc. Krejčího. Preto nie je možné zaručiť poradie jednotlivých aktivít.
Luxor
Naša expedícia sa začne v slnkom zaliatom Luxore. Pohrebisko faraónov a mocných šľachticov je dnes aspoň tak pôsobivé ako v jeho najlepších časoch. Spoločne navštívime všetky miesta, ktoré stoja za to vidieť: chrámové komplexy Karnak a Luxor, Údolie kráľovien alebo lokalitu Dér el-Medína. Nevynecháme prehliadku hrobky faraóna Tutanchamóna, ani návštevu domu Howarda Cartera – archeológa, ktorý ju objavil pre svet. Na chvíľu vymeníme loď za balón a uvidíme Luxor z vtáčej perspektívy.
Esna
Kontrast k turistickému ruchu v Luxore nám ponúkne tichšie mesto Esna. Archeológovia si stále lámu hlavy nad hieroglyfickými nápismi na stenách miestneho chrámu. Kto vie, možno sa vám ozvú duchovia faraónov!
Edfu
Pripravte sa byť ohromení architektúrou chrámu v Edfu – od monumentálnych krídel majestátneho pylónu, cez slnkom zaliatu otvorenú dvoranu až po skrytú tmavú svätyňu, svätyňu Horusa. Blízke Wadi Ramadi Qebli bude rovnako desivé.
Gebel Silsila a Kom Ombo
Navigácia najúzkejšou časťou Nílu známa ako Gebel Silsila je zážitkom sama o sebe. Vápencové útesy vysoké ako mrakodrapy vás budú strážiť z oboch strán. V blízkom Kom Ombo potom uvidíme pravú raritu – dvojchrám zasvätený bohom Sobekovi a Harverovi.
Asuán
Těšit se můžete i na město Asuán, dřívější přirozenou hranici starověkého Egypta. Krátce navštívíme také ostrůvek Filé, kde nás bude čekat večerní představení. Zajímavostí je, že zatímco původní ostrov skončil kvůli výstavbě přehrady pod hladinou, jeho uměle vybudovaný nástupce svůj příběh vypráví dál.
Abu Simbel
V Abu Simbelu nás čeká prohlídka Velkého a Malého chrámu. I tyto stavby málem padly za oběť výstavbě Asuánské přehrady, ale společná akce egyptské vlády a UNESCO je uchovala pro další generace. Po cestě z Abu Simbelu se zastavíme v chrámu Kalabsha a Núbijském muzeu. Zrakem spočineme i na rozpracovaném obelisku, který měl být tím největším v historii, ale kvůli trhlině v kamenu zůstal nedokončený.
6. – 7. DEŇNaplnění zážitkami se poté přesuneme do vyhřáté Hurghady, kde na nás čeká 5* ubytování s all-inclusive a individuálním volným časem. Po cestě se také stihneme zastavit u chrámu v Dendeře, který uzavře prohlídkovou část naší cesty.
8. DEŇOdlet z Hurghady do Prahy